Az aranyhörcsög és rokonai

Azok a cuki gombszemek, a folyton szimatoló rózsaszín orrocska és az az icipici farok…

Bizonyára sokan közületek elcsábultak már egy-egy aranyhörcsög láttán, és beszerezve a szükséges szülői engedélyt, hamarosan egy aranyhörcsög büszke tulajdonosának mondhattátok magatokat.

Így volt ez a mi gyerekeinkkel is. Sőt! Boginak egész tenyészete volt hörcsögökből, havonta törhettük a fejünket, hogy kinek nem kínáltunk még egy-egy kis hörcsögöt ajándékba…

Tudtátok, hogy az aranyhörcsögök származási helye

a mai Szíria, az a része a földnek, ahol néhány bibliai történet is játszódott?

Ma már azonban itt csak elvétve fordulnak elő a szabadban. 1930-ban Aharoni zoológus professzornak sikerült néhány példányt befognia, majd ezekkel hozta létre tenyészetét a jeruzsálemi egyetemen. Az 1950-es években már Európába is került néhány példány belőlük, amelyek aztán itt tovább szaporodtak és egyre több és több emberhez eljutottak. Ma több millióra tehető az aranyhörcsögök száma.



Hogyan tartsd az aranyhörcsögöt?

A hörcsöggel együtt szükség van egy megfelelő méretű ketrecre is. A ketrec aljára vastag forgács vagy széna réteg kell, mert a hörcsög szívesen ás. Fontos, hogy legyen még egy lehetőleg fából készült házikó, amelyben aludhat és elbújhat az állat.

A hörcsög mindig egy helyen végzi el kis és nagy dolgát. Ezt a részt naponta takarítani kell, hogy ne járja át az egész házat a kellemetlen szag.


Mit eszik egy hörcsög?

Elsősorban magvakat (ezzel koptatja folyton növő metszőfogait), de szívesen fogadja a zöldségféléket és a gyümölcsöt is. Állítsunk fel egy itatóst is hörcsögünk számára! Hihetetlen, hogy mennyi ennivaló belefér egy hörcsög pofazacskójába! A többségét azonban nem eszi meg, hanem elviszi egy rejtekhelyre. Hogy miért? A nehéz, téli hónapokra gyűjt, ugyanúgy, mint a szabadban élő társai. Isten ezzel az ösztönnel gondoskodott róla, hogy a hörcsögök azt az időszakot is túléljék, amikor a természetben nem találnak táplálékot maguknak. Időnként a raktárkészletét is ellenőrizzük le, és ha penészes zöldséget, gyümölcsöt találunk, azt dobjuk ki!


A hörcsög akkor érzi igazán jól magát,

ha van valami tennivalója, ezért tegyünk a ketrecébe hörcsögkereket, üreges fát, papírhengert, amelyben mászhat, mozoghat, futhat.



Tudnod kell, hogy a hörcsögök életritmusa eltér a miénktől,

ők éjjel aktívak, nappal pedig alszanak. Tehát csak akkor tedd be a ketrecet a szobádba, ha jó alvó vagy, és nem fog zavarni a kereket sebesen tekerő hörcsög zaja!

Mivel eredeti élőhelye a sivatag, ezért a meleget nemcsak kedveli, hanem szüksége is van rá. A szobánkban lévő hőmérséklet (20-22˚C) az ő számukra is megfelelő.


Nálunk is élnek hörcsögök a szabadban, mégpedig mezei hörcsögök.

A mezei hörcsögök mezőkön, szántóföldeken, 1 méterrel a föld alatt, földbe vájt lyukakban laknak. Általában egyedül élnek, ez alól kivételt képez a szaporodási időszak. A 4-16 csupasz, vak kis hörcsög nagyon gyorsan nő, négy hét múltán már szinte eléri a felnőtt méretet. 6 hetesen már készen áll a felnőtt életre, saját vackot ás, és megkezdi az egész nyáron át tartó szorgalmas gyűjtőmunkáját is.

Mezei hörcsög (a kép forrása: wikipédia)


Dóri néni